SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Yaşar KAYMAK
Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Müdür V.
1964 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı.
12.09.2006 tarihinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İşletme MYO’dan mezun oldu.
30.04.1993 tarihinde Kahramanmaraş Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü’nde göreve başladı. Sırasıyla 17.04.2002’de Sağlık İşleri Müdür V.liği, 06.01.2004’de Yazı İşleri Müdür V.liği, Haziran 2009’da Park ve Bahçeler Müdür Yrd.’lığı görevlerinde bulundu.
03.11.2010 tarihinde Sosyal Yardım İşleri Müdür V. Olarak ataması yapıldı ve halen bu göreve devam etmektedir.
Kahramanmaraş Belediyespor yönetiminde olup, evli ve 4 çocuk babasıdır.
Beğeni Oranı
(149 oy)
 • Soayal Yardım İşleri Müdürlüğü Web Sitesi:  http://sosyalyardim.kahramanmaras.bel.tr

  SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

  I.GENEL BİLGİLER

  A.YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR

   1. 1)Kahramanmaraş Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan özürlü vatandaşların mevcut haklarından faydalanmasını sağlamak amacıyla onlara gerekli destek, bilgilendirme ve yönlendirmeyi sağlamak,
   2. 2)Engelli kişilerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak fiziksel önlemlerin alınmasını sağlamak ve onlara malzeme, bakım, ulaşım gibi yardım hizmetleri vermek,
   3. 3)Yardıma muhtaç kişileri tespit ederek encümen kararı ile gerekli yardımı (temizlik, boya-badana, sağlık hizmetleri gibi) sağlamak, bu konuda kurum ve kuruluşlar ile işbirlikleri yapmak, belirtilen ihtiyaçların sağlanması konusunda düzenli takipleri gerçekleştirmek,
   4. 4)Sel, deprem vb. doğal afetlerde acil olarak afet bölgesine giderek oradaki vatandaşlara yardımcı olmak,
   5. 5)Belediye tarafından eğitim ve yardım amaçlı gerçekleştirilecek tüm sosyal hizmet faaliyetleri ile ilgili işbirliklerini düzenlemek, belediye ile tüm kurum/kuruluş ve sivil toplum örgütleri arasında yapılacak protokolleri düzenlenmek,
   6. 6)Yoksul vatandaşların ihtiyacının karşılanması için aşevi açılması, yürütülmesi işlemlerinin yapılmasını sağlamak,
   7. 7)
   8. 8)İlgili mevzuatı çerçevesinde muhtaç asker ailelerine yardım yapmak,
   9. 9)Evlerinden çıkamayan, yardıma muhtaç ve yatalak hasta olan vatandaşlarımız için yerinde ilaç takibi yapmak ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamak,
   10. 10)Toplu nikâh ve sünnet törenleri düzlemek,
   11. 11)Yardıma muhtaç vatandaşlarımıza kış aylarında yakacak yardımı yapmak,
   12. 12)Kadın sığınma evleri yapmak ve buralarda kadınlara yönelik sosyal amaçlı faaliyetlerde (kurs, kafeterya vb.) bulunmak,
   13. 13)Okuma ve dinlenme salonları açarak yaşlı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hizmet vermek,
   14. 14)Giysi eşyası toplama merkezleri kurarak muhtaçlara kıyafet yardımında bulunmak,
   15. 15)Öğrenciler için çamaşırhane hizmeti vermek,
   16. 16)Belediyemiz bünyesinde ilgili mevzuat çerçevesinde kreş ve anaokulu açarak, buraları işletmek veya işletilmesini sağlamak,
   17. 17)
   18. 18)Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile koordinasyon kurmak, yardım alanların envanterini çıkarmak,
   19. 19)Kurumumuz memur personelinin yemek ve çay ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla; hizmet veren yemekhanenin bakımı, kontrolü denetimini 11 Aralık 1986 tarih ve 19308 sayılı resmi gazetede yayınlanan devlet memurları yiyecek yardımı yönetmeliğinde belirtilen hükümler çerçevesinde yapmak,
   20. 20)Yürürlükteki mevzuatın öngördüğü diğer görevler ile Başkanlıkça verilen görevlerin icra edilmesini sağlamak.
   21. 21)Müdürlüğe bağlı sosyal tesis ve park alanlarında kurulu büfe, kafeterya ve restaurant işletmelerinin verimlilik esaslarına göre idaresini yapmak.
   22. 22)Belediye mücavir sınırları içersinde bulunan camilerin temizliğinin yapılmasını sağlamak.
   23. 23)Fakir ve yardıma muhtaç olan yolda kalmış vatandaşların yol giderlerini karşılamak.
   24. 24)Misafirhanelerde (Şevkat Evleri) verilecek hizmetin çeşidi ve niteliği ile işleyiş esaslarını belirlemek, burada kalan vatandaşlara kültürel, milli, dini, sosyal programlar yapmak, misafirhanelerin huzur sukun ve düzenini bozan,tahsis süresi dolan kişileri ihraç etmek.
  1. II.PERFORMANS BİLGİLERİ
  2. A.PERFORMANS HEDEF VE GÖSTERGELERİ İLE FAALİYETLER
  • Faaliyetler
  1. 1.Yaşlılar Dinlenme Salonları Faaliyetleri:

         Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren yaşlılar dinlenme salonları vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Ayrıca çay, kahve ikramları ve gazete okuma imkanı sağlanmıştır.

  — Şekerdere Yaşlılar Dinlenme Salonu

  — Saçaklızade Yaşlılar Dinlenme Salonu

  — Sütçü İmam Okuma Dinlenme Salonu

  — Pınarbaşı Bayanlar Okuma Dinlenme Salonu

  1. 2.Aşevi Faaliyetleri:

         Müdürlüğümüz bünyesinde Şekerdere Bulvarı üzerinde bulunan aşevi faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için gerekli çalışmalar yapılmakta ve verilen yemekler Gıda Mühendisi tarafından sürekli kontrol edilmektedir.

  1. 3.Gıda Bankası Faaliyetleri:

         Müdürlüğümüz bünyesinde Şekerdere Gıda Bankası hizmete devam etmektedir. Birinci gıda bankasına ilaveten Namık Kemal Mahallesinde 2. Gıda Bankamız Şehrinimet adı altında hizmete başlamış olup 2011 Yılı çerisinde açılışı gerçekleştirilecektir. Gıda bankaları ile belediyemiz ihtiyaç sahiplerine bankamızdan; verileni değil, ihtiyacı olanı alma imkanı sunmuştur. 2012 yılı içerisinde Barbaros Gıda Banaksıda hizmete girmiştir.

  1. 4.Öğrenci Çamaşırhanesi:

         Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren öğrenci çamaşırhanesinde, öğrencilerimizin huzuru ve rahatı için her türlü detay ve ayrıntılar düşünülmektedir.

  ­8 Adet 8 Kg kapasiteli çamaşır makinesi,

  4 Adet 6 Kg kapasiteli kurutma makinesi mevcut olup, günlük yıkama kurutma kapasitesi 64 Kg,

  3 Adet ütü makinesi ile ütü hizmeti verilmektedir.

  1. 5.Ev Temizlik Ekibi Faaliyetleri:

         Müdürlüğümüzce ihtiyaç sahibi fakir, kimsesiz ve bakıma muhtaç vatandaşlarımızın ev temizlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere ev temizlik ekibince ilgili iş ve işlemler yerine getirilmektedir. Yardım tespit ekibi tarafından yerinde tespiti yapılarak belirlenen ihtiyaç sahibi ve bakıma muhtaç vatandaşlarımızın ev temizlik ihtiyaçları karşılanmaktadır.

  1. 6.Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi Faaliyetleri:

         Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezimiz hayırsever vatandaşlarımız tarafından kullanılmayan ve atıl durumda olan her türlü giyecek, ayakkabı vb. ihtiyaç malzemeleri ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza verilmektedir.

  1. 7.Sanayi ve Aşevi Çorba Dağıtım Faaliyetleri:

         Müdürlüğümüz bünyesindeki çorba dağıtım noktaları Sanayi Bölgesinde ve Şekerderede faaliyetlerini devam ettirerek günlük 1500 kişiye hizmet vermektedir.

  1. 8.Ev Eşyası Yardımı Faaliyetleri:

         Belediyemize ev eşyası yardımı için başvuran vatandaşlarımızın talepleri uygun görüldüğü durumlarda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ev eşyası yardımı yapılmaktadır.

  1. 9.Odun Yardımı Faaliyetleri:

         Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan yardım tespit ekibi; Belediyemizden odun yardımı talebinde bulunan vatandaşlarımızın ev adreslerine gitmekte ve yerinde yapılan tespit sonucuna göre yardıma uygun vatandaşlarımıza odun yardımı yapılmaktadır.

  1. 10.Gıda Yardımı Faaliyetleri:

         Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan yardım tespit ekibi; Belediyemizden gıda yardımı talebi bulunan vatandaşlarımızın ev adreslerine gitmekte ve yerinde yapılan tespit sonucuna göre yardıma uygun görülen vatandaşlarımıza gıda bankası kartı veya gıda paketi yardımı yapılmaktadır.

  1. 11.Öğrencilere Okul Kıyafeti-Ayakkabı ve Kırtasiye Yardımı Faaliyetleri:

          Belediyemiz eğitimlerini idame ettirmeye çalışan, yardıma muhtaç öğrencilerimize okul kıyafeti, kırtasiye ve ayakkabı yardımı yapmaktadır.

  1. 12.Buğday Yardımı Faaliyetleri:

         Müdürlüğümüze buğday yardımı için başvuran vatandaşlarımızın taleplerine istinaden yardım tespit komisyonumuzca yerinde yapılan tespit sonucu uygun görülen vatandaşlarımıza buğday yardımı yapmaktadır.

   

   

  1. 13.Engelli Vatandaşlarımıza Yönelik (Tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, işitme cihazı vb.) Yardımı:

         Engelli vatandaşlarımıza yardım amacıyla; tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, işitme cihazı vb. malzemeler yardım tespit komisyonumuzca yerinde yapılan tespit sonucu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza verilmektedir.

  1. 14.Asker Aylığı Yardımı:

         Asker aylığı yardımı 06.05.2011 tarihinden itibaren Mali Hizmetler Müdürlüğünden devralınmıştır. Müdürlüğümüze asker aylığı için başvuruda bulunan vatandaşlarımızın ikamet ettikleri adresleri dikkate alınıp, yerinde inceleme yapılarak taraflarına yardım yapılması uygun görülen vatandaşlarımıza asker aylığı yardımı yapılmaktadır.

  1. 15.Ev Tadilat Yardımı:

    Müdürlüğümüze ev tadilatı için dilekçe ile başvuruda bulunan vatandaşlarımızın ev durum tespitleri yapılarak yardım yapılması uygun görülenlere ev tadilatı yardımı yapılmaktadır.

  1. 16.Pınarbaşı Misafirhane:

  2011 yılında hizmet vermeye hazırlanan bu tesis barınacak yeri olmayan vatandaşlarımız için hazırlanmıştır. Bu merkezimiz yaklaşık 48 kişilik kapasitesiyle hizmete girmiştir.

  1. 17.Pınarbaşı Bayanlar Lokali:

  Sosyal Belediyecilik alanında önemli hizmetlere imza atan Kahramanmaraş Belediyesi bir ilki daha gerçekleştirerek kadınlara yönelik okuma ve dinlenme salonunu 06.06.2008 tarihinde hizmete açmıştır.  Tarihi nostaljik bir taş binanın restore edilmesiyle oluşturulan okuma ve dinlenme salonunun hizmete girmesiyle beraber, bayanlar hem boş vakitlerini değerlendirecekler hem de sosyal ve kültürel anlamda etkinler yapılabilecekler.

  Elektrik Santrali olarak faaliyet gösteren taş binanın restore edilmesiyle hazırlanan Pınarbaşı Bayanlar Okuma ve Dinlenme Salonunun açılışı ile Kahramanmaraş’ta bir ilk daha gerçekleştirilmiş olacak. Salonda çay ocağı, kütüphane, okuma ve oturma bölümleri yanında bir de tenis masası bulunuyor. 50 kişi kapasiteli Bayanlar Okuma ve Dinlenme Salonunda kadınlara yönelik meslek kursu ve benzeri etkinliklere de yer verilmektedir. Ayrıca bayanlar katıldıkları kurslarda edindikleri becerileri bu mekânda sergileyebilecekler.

  1. 18.Engelliler Danışma Merkezi:

  Belediyemiz bütçe imkânlarının yeterli olmaması nedeniyle Engelliler Danışma Merkezi açmak mümkün olmadığından engelli vatandaşlarımıza hizmet alımı ile engelli vatandaşlarımıza mesleki rehabilitasyon hizmeti verilmektedir.

  Engelli Öğrencilerimize Ahşap boyama, Çeyiz ürünleri, Dekoratif ev eşyaları ve Takı tasarım dersleri Haftada 2 gün 3’er saatlik derslerle 1 yıl boyunca verilecektir.

  Engelli vatandaşımıza mesleki rehabilitasyon hizmeti 50 kişilik kontenjanla 01.08.2011 tarihi itibarıyla başlamıştır.

  1. 19.Kadın Emeğini Değerlendirme Merkezi:

  Bu merkezde el emeği ile yaptıkları ürünleri satmak isteyen ev hanımları güvenli bir ortamda satışlarını yapabilmektedir. Merkezimiz kapalı bir alanda hizmet vermektedir. Ayrıca içerisinde çay ocağıda bulunmaktadır.

  1. 20.Kadın Yaşam Ve Spor Merkezi:

  Bayanların boş zamanlarını sosyal faaliyetler ile  geçirmeleri, aralarında sosyal iletişim ve komşuluk kültürünü geliştirilmesi, şehirle  ilgili ortak paylaşım alanlarının artırılması, spor, bilgilendirilme ve karşılaştıkları sorunların çözümü için çalışmalar yapma ve eğitim verme amacıyla Kadın Yaşam Merkezi hizmete açılmıştır.

  Şekerdere Bulvarı üzerinde bulunan belediyemize ait sosyal tesislerde hizmet veren Kadın Yaşam ve   Spor Merkezinde Koşu Bantı, Eliptik Bisiklet, Bisiklet, Trombolin, Mekik Masası, Ebatları farklı Plates Topları, Üç Dirençli Plates Bandı, Dumbell, Masa Tenisi aletler bulunmaktadır.

  Kadın Yaşam Merkezi Spor Salonunda Step-Aerobik, Plates Ve Fitness Programları İle haftada 3 Gün 2 şer Saatlik Kişinin İhtiyacına Yönelik Programlar İle Uzman Bayan Antrenörler Nezaretinde Kasların Esnekliği Arttırılıp Solunum Ve Dolaşım Sistemini Geliştirmenin Yanı Sıra Vücut Yağ İndeksini Aktivite İle Azaltarak Güçlü Bir Beden Yapısına Ulaşılması Sağlanırken Vücut Genel Direncini Arttırıp zinde Kalarak Daha Sağlıklı Yaşama Sahip Olunması Amaçlanır

  Spor Aktiviteleri Sonrasında Damarları Genişleterek Yorgunluğa Sebep Olan Laktik Asitin Kaslar Arasından Atımını Kolaylaştırmak İçin Haftada 1 Kez Saunamız Hizmet Vermektedir

  1. 21.Başkanlık Konutu Ve Misafirhanesi:

  Başkanlık Makamının 22.11.2011 tarih ve 721 sayılı oluru ile Belediyemiz Özel kalem Müdürlüğü bünyesinde bulunan Misafirhanenin yetki ve sorumluluğunun Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülmesi hususu bildirilmiştir.

   Müdürlüğümüz tarafından Başkanlık Misafirhanesinin elektrik ve doğalgaz  faturalarının takibi, her ay düzenli olarak İlaçlamasının yaptırılması müdürlüğümüz tarafından takip edilmektedir.

  1. 22.Erguvan Misafirhanesi:

  17 Eylül 2011 tarihinde hizmete girmiştir. Şekerdere Bulvarı üzerinde bulunan belediyemize ait sosyal tesislerde hizmet veren Misafirhane(Konukevi) Lobi, 6 süit oda, 8 standart oda olmak üzere toplam 14 odadan teşkil olmaktadır.23 kişilik konaklama tesisimizde odalarımızda mekân yatak, LCD Ekran TV, Uydu Yayını, Merkezi Isıtma ve Soğutma sistemi, Saç Kurutma Makinası, Gardırop, Minibar, Telefon, Kablosuz İnternet bağlantı aracılığı gibi bir çok hizmetlerden misafirlerimiz yararlanmaktadır.

  Misafirhanemizde her sabah 07.00’dan itibaren açık büfe olarak sunulan kahvaltı hizmeti kendinizi evinizde hissettirecek ve aynı zamanda Kahramanmaraş yöremizin yöresel tatlarını denemenize imkan sağlayacak şekilde çeşitlendirilmiştir.

  Akşam saatlerinde çayınızı veya kahvenizi Kahramanmaraş’ımızın ılık ve serin ortamda terasımızda yudumlarken bu güzelliğin farkına varacaksınız.

    Misafirhanemizde ücretlerimiz:  

  01.06.2011 tarih ve 2011/251 Karar Nolu Kahramanmaraş Belediye Meclisinin aldığı karar ile Şehir dışından gelecek ve Şekerdere Sosyal Tesislerindeki Belediye Misafirhanesinde kalacak Belediye personellerinden; kahvaltı dâhil kişi başı 30.00 TL, diğer vatandaşlardan 40.00 TL. Konaklama ücreti alınması uygun görülmüştür.

  1. 23.Şehir Dışı Bilet Ücreti Karşılanması Yardımı:

  Fakir, kimsesiz, yardıma muhtaç, yolda kalmış olan vatandaşlarımız şehir dışına gitmek istediklerini yol parası olmadığı için gidemediklerini ifade ederek Müdürlüğümüze başvurarak bilet paralarının karşılanmasını talep etmektedirler. Müdürlüğümüz tarafından da gerekli incelemeler yapılarak şahıslarla konuşulup, uygun görülmesi halinde gerekli evrakları istenerek (Nüfus Cüzdan Fotokopisi, Dilekçe v.b.) anlaşmalı olan seyahat şirketlerinden biletleri temin edilerek, şehir dışına gitmeleri sağlanmaktadır.

  1. 24.Personel Lokali:

  Kahramanmaraş Belediye binası içerisinde yer alan Personel Lokali düzenlenen törenle hizmete açıldı.

  Açılışta kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, lokalin personele hizmet vermesi amacıyla hizmete açtıklarını ifade ederek, personellerin buradan istifade etmelerini istedi.

  Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı ile belediye birim müdürleri ve personellerin katılımı ile gerçekleştirilen lokal personellerin hizmetine sunuldu.

  Masa Tenisi, Dart, Langırt, Uzay Tenisi, Bilardo, Satranç ve dama gibi zeka gücüne dayalı oyunların bulunduğu lokal Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek.

  1. 25.İkram Çeşmesi Hizmeti:
  • Tek Seferde 1000 Kişi İkram Alıyor

  Bu sistem, isteğe göre çorba, çay, salep, ayran ve şerbet dağıtımına uygun olarak dizayn edildi. Hizmete uygun özel olarak tasarlanan kazan sistemiyle İkram Çeşmelerinden tek seferde bir buçuk saat içinde 1000 kişi ikramlarını alma imkânına sahip.

  1. 26.Feniketürü hastalara Özel Gıda verilmesi:

  Fakir yardıma muhtaç Feniketürü hastası çocukların ailelerine özel gıda malzemesi verilmektedir.

  1. 27.Bedensel Engelliler Derneği:

  Bedensel Engelliler Derneği binasının yapım ve tadilat işleri Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Ev Tadilat Ekibi tarafından yapılmıştır.

  1. 28.Tente Verilmesi:

  İlimizde bulunan 3 camiye tente verilmiştir.

  1. 29.Lokanta, Kafeterya ve Büfelerin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne Devredilmesi:

  21.06.2012 tarih ve 524 sayılı başkanlık oluru ile İşletme ve İştirakler Müdürlüğüne bağlı olan Lokanta, Kafeterya ve Büfeler Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne devredilmiştir.

   KAFETERYALAR:

  1-        Kılavuzlu Park Kafeterya;

  2-        Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde bulunan Kafeterya;

  3-        Muhsin Yazıcıoğlu Parkı Kafeteryası;

  4-        Belediye Ana Hizmet Binasında bulunan Kafeterya;

  5-        Belediye Spor Tesisleri Yüzme Havuzunda bulunan Kafeterya;

  6-        Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde bulunan Kafeterya;

  LOKANTALAR:

  1-        Muhsin Yazıcıoğlu Parkında bulunan Lokanta;

  2-        Pınarbaşı Çamlıkta bulunan Lokanta;

  BÜFELER:

  1-        Kale’de bulunan Büfeler;

  1. 32.Engelliler Haftası Münasebetiyle Akülü/Tekerlekli Sandalye Yardımı:

  Engelliler Haftası kutlama etkinliklerinde 2 adet akülü araç ve 10 adet tekerlekli sandalyeleri hediye eden Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, belediye imkanları dâhilinde benzer yardımları zaman zaman yaptıklarını söyledi.

   

  1. 33. BEBEK EMZİRME VE MESCİD SALONU

  Yeni hal civarında annelerimize steril bir ortamda, tüm ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir emzirme odası ve mescit odası olarak tasarlanmış bir merkezimizdir.

  09.05.2013 tarihi itibariyle 1 adet görevliyle Bebek Emzirme ve Mescit Salonu faaliyete başlamıştır.